Ako využiť zvyšky látok.

Autor: Dagmar Méresová | 12.4.2012 o 8:00 | Karma článku: 7,05 | Prečítané:  1804x

Pri rezaní a strihaní látok nám často ostávajú odrezky alebo úzke pásiky látok ako “odpad”. Skúste sa ale na ne pozrieť z iného uhla. Teda nie ako na odpad, ale ako na zvyšky, ktoré sa ešte dajú využiť. Napríklad v záhradke na priväzovanie stromčekov a paradajok? Prečo nie? Pásiky majú väčšiu plochu ako motúz, preto sa do rastlín nezarezávajú. Zvyškové pásiky látok ale majú praktické využitie aj pri ďalšom šití, a to opäť priamo v patchworku. Práve preto som sa rozhodla napísať pre vás tento krátky tip na ich zábavnú a zmysluplnú recykláciu.

Takže čo spravíte s pásikmi látok? Je to jednoduché. Znova ich pozošívajte vedľa seba, čím vytvoríte novú súvislú plochu, akoby novú pásikavú látku. Výhodu má v tom, že podľa prevládajúcich farieb a vzorov z vašich zásob si môžete s pridaním vlastnej fantázie vyskladať “látku” na želanie podľa momentálnej potreby. Celé je to o experimentovaní a navyše o zábave. Hriať vás môže ešte vedomie, že sa správate ohľaduplnejšie k práci ľudí, ktorí pôvodné látky (z ktorých pásiky ostali) vyrábali a vy ich zbytočne nevyhadzujete. V neposlednom rade sa úctivo správate aj k prírode, ktorá si to určite nielen “zaslúži”, ale aj “ocení”. A nie je príjemné aj zistenie, že navyše ešte ušetríte? Veď šetrenie a recyklácia je dejinne jednou z nosných myšlienok a príčin rozmachu patchworku (ako techniky šitia) vôbec.

Sliepky, textilné hračky, patchwork

Príklad použitia: Sliepočky - textilné hračky.

Možno si poviete: je to z núdze cnosť. Veď mám dosť nových látok, tak načo schovávať staré kúsky handričiek?! Ale keď sa nad tým hlbšie zamyslíte, tak výsledná plocha vzniknutá zošitím pásikov vynikne svojou originalitou oveľa viac, ako kilometre látok vyrábané  priemyselne. Takto látke vtláčate svoju vlastnú pečať, vdýchnete jej dušu. Navyše ešte spomenutá výhoda výberu vlastných farieb, ich ladenie a prispôsobenie vkusu – či už svojho alebo budúceho majiteľa dielka – tiež nie sú na zahodenie.

Tak čo, skúsite to? Nejaký čas si odkladajte zostávajúce pásiky a potom sa s nimi s chuťou zahrajte. Určite neoľutujete!

Ďalšie príklady využitia zvyškov látok môžete nájsť tu.


Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Prieskum Focus: Vládne strany oslabujú

Smer stratil takmer dve percentá. Do parlamentu by sa dostalo aj KDH.

KULTÚRA

BBC bude cez víkend pripravovať reláciu o slovenskej hudbe

World Music Festival v Bratislave pomôže zviditeľniť našu hudbu.


Už ste čítali?