Keď sa Vianoce opýtajú patchworkárky, čo robila v lete.

Autor: Dagmar Méresová | 19.10.2011 o 8:30 | Karma článku: 7,86 | Prečítané:  1602x

Možno by bolo najlepšie začať otázkou, kedy vznikajú vianočné ozdoby. Veľa ľudí sa domnieva, že tesne pred Vianocami. My čo ich šijeme samozrejme vieme, že to nie je možné. Všetko to vyzerá veľmi jednoducho, ale pravdou je, že aj pomerne jednoduchá vianočná ozdoba potrebuje svoj čas. Či ju už šijeme podľa predlohy niekoho iného, alebo si ju navyše sami vymýšľame – v tomto prípade sú to samozrejme násobky času, ktorý potrebujeme.

Vianočný patchworkový košíček

Vianočný patchworkový košíček.

S prípravou vianočných ozdôb preto nie je dobré začať na poslednú chvíľu. Prinieslo by to zbytočnú nepohodu, či povrchnosť prevedenia a s výsledkom by sme takmer určite neboli spokojní. Najmä ak dekorácie zamýšľame ako originálne darčeky pre niekoho, koho máme radi. Malo by z nich byť cítiť, že vznikali v kľude a pohode a že priniesli niečo aj nám – napríklad relax. Potom sa už treba len zamyslieť, kde radi relaxujeme a dostávame sa k tomu, kde a kedy by sme ich mali šiť. Každý z nás má v tomto ohľade iné obľúbené miesto, možnosti aj zaužívané zvyklosti.

Šitie patchworkových ozdôb v prírode

Ak máte nejaký dvorček či záhradu, je to veľmi dobré miesto aj na šitie. Istým obmedzením sa môže zdať elektrický prúd, ak potrebujete šiť na stroji, resp. potrebujete použiť žehličku. Ja si pomáham predlžovacím káblom, ale je možné presedlať na čisto ručné šitie a to strojové si nechať na daždivé dni, ktorých bude ešte určite dosť…

V poslednom čase som si obľúbila šitie v prírode. Možno ma k tomu čiastočne priviedol aj môj manžel, ktorý sa ma všemožne snaží vytiahnuť z bludiska každodenného mestského životného stereotypu a odváža ma niekam bližšie k prírode. Tak sa stáva, že šijem napríklad aj vianočné dekorácie cez letnú dovolenku. Zdá sa vám to prevrátené či zvláštne? Človek si musí aj počas horúcich letných dní v mysli navodiť na chvíľu vianočnú náladu a potom sa to zrazu dá. Navyše je to veľmi praktické, lebo pred sviatkami tie vecičky už “len nájdeme” hotové. A ešte jedna výhoda navyše: keď si tie ušité veci v zime chytíte do ruky, v mysli sa vám vybavia všetky tie horúce slnečné letné spomienky!

Šitie vianočného košíčka

Na tomto obrázku práve vzniká pestrý košíček - vianočná priestorová dekorácia.

Ak vás vianočné patchworkové dekorácie zaujali, ďalšiu (nielen vianočnú) inšpiráciu môžete načerpať v mojej galérii.

Patchworkový vianočný stromček atarashi

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Prieskum Focus: Vládne strany oslabujú

Smer stratil takmer dve percentá. Do parlamentu by sa dostalo aj KDH.

KULTÚRA

BBC bude cez víkend pripravovať reláciu o slovenskej hudbe

World Music Festival v Bratislave pomôže zviditeľniť našu hudbu.


Už ste čítali?