Vtipkujúca látka

Autor: Dagmar Méresová | 5.4.2011 o 8:00 | Karma článku: 5,43 | Prečítané:  1134x

Aj s látkou sa môžete zasmiať. Áno, mám na mysli textilnú bavlnenú látku. Nie však obyčajnú, všednú, ktorá sa povaľuje smutná a nepovšimnutá kdesi v regáli - ale navrhnutú s láskou a zmyslom pre humor. Jednu takú sme našli úplne náhodne vo veľkosklade látok počas návštevy u nášho zahraničného dodávateľa. Okamžite sme sa začali s manželom smiať - tá látka bola skrátka láskou na prvý pohľad. Keď majiteľka skladu videla našu spontánnu reakciu, kus tej látky nám hneď odstrihla a podarovala pre šťastie.

Čím je vlastne zaujímavá? Nielen že ihneď upúta po výtvarnej stránke -  veselá je už svojím dizajnom a pestrými farbami - ale je popísaná milými a vtipnými odkazmi. Tie vety sú adresované patchworkárkam, ako napokon celá táto látka. Preto je celkom možné, že v látke je vlastne akoby zašifrované niečo, čo sa zdá vtipné len im. Alebo skôr tým, ktorí sa dokážu s nadhľadom pozrieť na komunitu patchworkárok - ktoré svojmu hobby beznádejne prepadli a celkom ich to zmenilo.

She who dies with the most fabric wins:Tá, ktorá umrie s najväčším množstvom látok, vyhráva. (She who dies with the most fabric wins)

 

Jednou zo "samozrejmostí" takmer každej pravovernej patchworkárky je zhromažďovanie najrôznejších pomôcok na šitie. Ale najmä látok! Lebo veď nikdy neviete, s akými inšpiráciami sa stretnete, na čo sa vám môže tá či oná látka hodiť, aký projekt budete o týždeň šiť atď. Preto "stohujete a stohujete", takmer úchylne plníte skrine a komory až po vrch. Nikdy nie je dosť, lebo už postupne strácate prehľad, čo máte a čo nie. A keď už sa vám zdá, že to trošku preháňate, ozve sa skadesi zvnútra zbytok zdravého rozumu a začne brblať. Vraví: "Vyzerá to skôr ako tepelná izolácia, než rozumná kôpka látok.", alebo: "Stihneš to, dievča, všetko vôbec za života spotrebovať? Koľko to máš vlastne rokov?" Brr! Poznáme to všetci, aj keď možno v inej podobe... No a potom si prečítate odkaz na tejto látke voľne preložiteľný ako: Tá, ktorá umrie s najväčším množstvom látok, vyhráva. No nie je vám hneď lepšie?

 

A fat quarter is not a body part:

Fat Quarter nie je časť tela. (A fat quarter is not a body part)

Na vysvetlenie tohoto vtipu je potrebné objasniť, čo vlastne spomínaný Fat quarter je. Fat quarter je zaužívaný a aj u nás prevzatý výraz pre "štvorec" látky, ktorý popravde štvorcom vlastne nie je. Navyše v rôznych krajinách má iné zaužívané rozmery. Tento štvorec v podstate vytlstol do obdĺžnika - obdĺžnika s rozmermi, ktoré sú veľmi úsporné a praktické pri šitií niektorých patchworkových techník. A to je práve dôvod, prečo je tak obľúbený a zaužívaný po celom patchworkárskom svete. Nikomu pritom ani nenapadne vyčítať mu jeho obezitu. Samozrejme ani nám - veď patchworkárky ani obézne nie sú, o čom jasne vypovedá aj vtipná poznámka na našej látke: Fat quarter nie je časťou tela!

Long arm quilters live long lives:


Quilterky s dlhými rukami žijú dlhšie. (Long arm quilters live long lives)

 

Tretia veta hovorí niečo, čo ponechávam ako predmet prípadnej diskusie. Som zvedavá, ako môže byť rôzne vnímaná a chápaná. Ak sa vám ale nechce diskutovať, môžete si prečítať môj pokus o vysvetlenie.

 

Záverom sa chceme doma poďakovať za zážitok s látkou jej autorke - návrhárke. Osobne ju nepoznáme, ale v jednom sme si istí: určite by sme si rozumeli.


 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Prieskum Focus: Vládne strany oslabujú

Smer stratil takmer dve percentá. Do parlamentu by sa dostalo aj KDH.

KULTÚRA

BBC bude cez víkend pripravovať reláciu o slovenskej hudbe

World Music Festival v Bratislave pomôže zviditeľniť našu hudbu.


Už ste čítali?