Čo je Keltský uzol

Autor: Dagmar Méresová | 31.1.2011 o 7:00 | Karma článku: 7,43 | Prečítané:  3566x

Je to prastarý symbol, ktorý nemá začiatok ani koniec? Áno, ale nie len to! O tom, čo jednotlivé uzly znamenajú či predstavujú existuje nespočetne veľa teórií, navyše často protirečivých. Dnes sú uzly interpretované aj ako symboly večného života, lásky a viery, prepojenosti všetkých generácií, či večný kolobeh života atď.

Keltský uzol ako textilná aplikácia v patchworku

No správneho, alebo ak chcete vedecky presného výkladu jednotlivých uzlov, sa pravdepodobne nedopátrame. Ich „význam“ sa menil v závislosti na dobe, v ktorej vznikali. Celkom zrejmý nie je ani ich presný pôvod – volajú sa Keltské, ale nájdeme ich aj v kultúrach, ktoré boli v čase aj priestore Keltom vzdialené. Keby sme chceli vystopovať, kedy a kde sa začínajú objavovať, dostaneme sa až ku kresťanom z Egypta. Nosia však názov Keltské - lebo to boli práve keltskí kresťania, ktorí toto umenie dotiahli k dokonalosti. Motívmi „uzlov“ zdobili rukopisy, liturgické predmety, šperky či zbrane, ale ich krása pretrváva aj vytesaná do kameňa. Rozkvet umenia spadá do obdobia medzi 7. až 10. storočím. V 11. storočí ustupuje, kým v 19. storočí sa Keltské uzly znovu začínajú tešiť obľube ako prejav národnej a etnickej identity – írsko-keltská renesancia.

Kanálový kryt

Čo je však na Keltských uzloch zrejmé na prvý pohľad, je ich nezameniteľný výtvarný rozmer - fascinujú predovšetkým svojou prepracovanosťou a hĺbkou fantázie, ktorá je do nich vložená. Inšpirujúca je aj ich rôznorodosť: od jednoduchých až po zložito prepletené, od kruhových cez trojuholníkové až po štvorcové, krížové a mnoho iných... Mňa na keltských uzloch zaujalo aj to, že ich možno pomerne jednoducho preniesť do textilnej tvorby. Táto technika nekladie žiadne hranice vašej fantázii, lebo variácie vzorov sú takmer nevyčerpateľné! Odporúčam začať so šitím jednoduchších uzlov. Keď sa postupne „rozbehnete“, trúfnete si aj na tie zložitejšie. V knižniciach či na webe nájdete pod heslom Keltský uzol (celtic knot) kopu kvalitných predlôh. Dôležité je nechať sa inšpirovať a hlavne nebáť sa - a začať. Celá vec vyzerá na prvý pohľad veľmi komplikovane, ale po zvládnutí potrebných „fínt“ sa všetko javí inak. Rada vám poradím, ako na to.

Ďalšie fotografie mojich patchworkových prác s motívom keltského uzla môžete nájsť tu.

Keltský uzol na vankúši

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Stačilo by, keby sa nekradlo. Základy politického hochštaplerstva

Iste, politici ani zajtra neprestanú nepoctivo zavádzať, ale aspoň by sme im to nemali uľahčovať.

KULTÚRA

Prečo maďarský sranda pre slovenský koňha nechce vyčpieť

V žánrovej vernosti niet čo Susedom vytknúť.

DOMOV

Po streľbe v petržalskom paneláku zostali dvaja mŕtvi

Na chodbe tam našli telo ženy a muža, na mieste našli dieťa.


Už ste čítali?